ATLAS.SK: Štvrtok, 29.6.2017
meniny má Peter,Pavol
   

Záhada z Haiti: Živá-mŕtva sa prechádzala po ulici!

11.7.2012 | Spektrum

Haiti je krajina, kde sa urieknutia, živé mŕtvoly a nadprirodzené úkazy neberú na ľahkú váhu. Ak sa pustíte do reči s domorodcom a neubránite sa výsmešnému úškľabku pri jeho rozprávaní o tamojších záhadných úkazoch medzi nebom a zemou, zmrazí vás pohľadom, ktorý hovorí: „Nežartujem!“

Náboženstvo voodoo, tak príznačné práve pre Haiti, je z pohľadu Európana báchorkou, čo má strašiť malé deti. Príbehy o živých mŕtvolách (zombies) sú ale dosť tiesnivé na to, aby sa nepríjemne čítali aj dospelému, racionálne zmýšľajúcemu jedincovi.

Dávno predtým, ako sa pojem zombie začal nadužívať vo filmovom a hernom priemysle, mal religionistický význam. Slovo kreolského pôvodu sa stalo známym po tom, čo sa o ňom zmienil spisovateľ B. Seabrook vo svojich zápiskoch z Haiti, vydaných v tridsiatych rokoch minulého storočia. Seabrook tvrdil, že sa so „zombíkom“ stretol na vlastné oči. No najznámejší prípad podobného stretnutia bol zaznamenaný až o čosi neskôr. Zmieňuje sa o ňom vo svojich záznamoch americká etnologička a antropologička Zora Neale Hurston.

Počas jednej z jej početných ciest po svete sa dostala aj na Haiti za účelom zozbierať materiál pre svoju prácu o tamojšom folklóre. Písal sa rok 1937 a hoci okolitý svet dávno žil pokrokom, na Haiti zastal čas. Miestne obyvateľstvo verilo poverám a bálo sa metafyzického zla.

Príbeh živej – neživej Felicie
Felicia Felix Mentor „zomrela“ v roku 1907 vo veku 27 rokov. O tridsať rokov neskôr ju videli ľudia potulovať sa ulicami a mieriť k farme jej otca. Ženu zosnulú celé tri dekády identifikovala blízka rodina, a dokonca vlastný manžel. Pretože bola v hroznom fyzickom stave a zjavne pomätená, okamžite ju previezli do nemocnice.

Službukonajúci lekár, ktorý Feliciu vyšetril, v lekárskej správe uviedol, že žena o sebe hovorila striedavo v prvej a tretej osobe, a hoci dokázala relatívne zrozumiteľne komunikovať, nevedela nič o svete okolo, ani o čase, v ktorom sa práve nachádza. Každú chvíľu vraj upadala do hysterického smiechu, ktorý znel chladne a nebolo v ňom cítiť žiadne emócie.

Zoru Neale Hurston Feliciin prípad zaujal a rozhodla sa mu venovať hlbšie. Zistila, že Felicia umrela na „náhlu chorobu“, nik ju však nevedel špecifikovať bližšie. Antropologička napokon vyrukovala s odvážnou teóriou, v ktorej tvrdí, že Felicia sa stala obeťou silnej halucinogénnej drogy. Tá ju mala uviesť do katatonického stavu „živej mŕtvoly“.

O mnoho rokov neskôr sa za túto teóriu postavil aj harvardský etnobotanik Wade Davis, človek so špecializáciou na vzťahy medzi ľuďmi a rastlinami, ktorý sa venoval prípadom „zombie“ z pohľadu farmaceuta. Hodnovernosť podivného prípadu však podrylo spochybnenie Feliciinej identity.

Keď v roku 1937 prišla Felicia do nemocnice, zröntgenovali ju, keďže mala podozrenie na zlomeniny, a porovnávaní snímok so staršími röntgenmi Felicie zistili nezrovnalosť. Skutočná Felicia mala na nohe zle zrastené miesto po zranení, ktoré utrpela ešte v detstve. „Zombie Felicia“ však mala nohu v poriadku a  bez stopy po starej fraktúre. Kto sa teda naozaj objavil vo Feliciinej dedine? A ako sa neznámej žene podarilo presvedčiť o svojej identite najbližších rodinných príbuzných?!

Autor: Mike


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hovorí susedka susedke : - Videla som, že sa sa s manželom udobrili. Včera ste spolu pílili drevo.
- To nebolo drevo, to sme si delili nábytok na polovicu.

 
Virtuálny barÍrska káva I Írska káva I
  • na 1 pohár 200 ml
  • 100 ml silnej čiernej kávy
  • 25 írskej whisky
  • 2 ČL hnedého cukru
  • 50 ml šľahačky
 
Hra na dnes