ATLAS.SK: Piatok, 23.6.2017
meniny má Sidónia
   

Vraždy, ktoré zmenili stredovekú históriu

16.5.2017 | Spektrum

V stredoveku bola Európa krvavým miestom, kde sa otravovanie studní a masakrovanie ľudí považovalo za prijateľný spôsob boja. Nie je nič prekvapivé, že panovníci museli byť obozretní, keď im na každom kroku išlo o život. Mnohé z týchto vrážd dokonca zmenili históriu nášho kontinentu.

Étienne Marcel

Étienne Marcel sa ako ochranca malých remeselníkov v 14. storočí ocitol na čele reformného hnutia, ktoré sa snažilo nastoliť monarchiu kontrolovanú mešťanmi. Keď prevzal so svojimi stúpencami kontrolu nad Parížom stával sa čoraz radikálnejším. Počas masívneho sedliackeho povstania v roku 1358 sa rozhodol podporiť povstalcov. Armáda povstanie kruto potlačila a Marcel musel ustúpiť, čo sa mu stalo osudným. Zradil ho spolupracovník Jean Maillart, ktorý v súčinnosti s francúzskym kráľom nechal Étienna zavraždiť sekerou. Jeho smrťou sa skončila Prvá francúzska revolúcia.

Childeric II.
Childeric II. bol v siedmom storočí členom slávnej Merovingianskej kráľovskej rodiny, ktorá vládla nad Frankami. Bol veľmi schopný vládca - svoj vplyv rozšíril aj na susedné územia, kde však narazil na odpor. Sľúbil preto, že každému kráľovstvu bude vládnuť podľa miestnych zvykov. S tým však Burgundsko nesúhlasilo a miestny šľachtic Bodilo vzal spravodlivosť do vlastných rúk. Spolu s priateľmi si počkal na Childerica v lese, kde ho aj s tehotnou manželkou zavraždili.

Štefan IV.

Lekári disponujú nielen mocou liečiť, ale v niektorých prípadoch doslova rozhodujú o živote a smrti. Z tohto dôvodu sú potenciálnymi vrahmi. Na „pomoc" svojho lekára doplatil aj Štefan IV., ktorý po jednej z vojenských prehier utiekol do Byzancie. V stredoveku sa púšťanie žilou považovalo za bežnú liečebnú metódu a tento zákrok často využíval aj Štefan IV. Nakoniec sa mu však stal osudným. Podplatený lekár napustil obväz jedom a keď ranu ošetril, jed sa rýchlo sa rozšíril po celom tele. Prenikol do vnútorných orgánov a spôsobil Štefanovi krutú smrť.

Godfrey Hrbatý
Godfrey IV. alebo Gottfrey Hrbatý bol lotrinský vojvodca. Bol síce vzrastom malý a fyzicky slabý, ale veľmi schopný vládca. Vďaka manželstvu s Matildou Toskánskou, ktorá ovládala obrovské územia v Taliansku, sa mohol stať jednou z veľkých osobností Európy. Bohužiaľ, manželstvo bolo iba formálne a po troch rokoch Matilda manžela opustila. Godfrey sa vrátil domov, kde ho brutálne zavraždili. Uprostred noci, keď šiel na toaletu, ho vrah, ktorý sa ukryl v latrínovej jame, prebodol. Vražda mala veľký vplyv na európsku politiku. Matilda stala najsilnejším podporovateľom pápeža Gregora VII.

Thomas z Woodstocku

V roku 1386 Anglicko prehrávalo storočnú vojnu a z tohto neúspechu ľudia vinili Richarda II. Neschopného kráľa sa pokúsila zbaviť vlády skupina šľachticov pod vedením Thomasa Woodstocka, vojvodu z Gloucestera. Zorganizovala úspešné povstanie, ktoré oslabilo kráľovu moc. Richardovi sa však podarilo v roku 1397 skupinu rozdrviť a Thomasa uväznil v Calais, kde čakal na súd za zradu. Súdu sa však nedožil, kráľ ho nechal zavraždiť - údajne ho udusili vankúšom.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Fidel Castro reční na zhromaždení v Havane :
- Nech žije stomiliónové Československo!
Pobočník mu pošepne :
- Súdruh Fidel, nie stomiliónové, iba päťnásťmiliónové.
- Mne nevrav, ja viem, koľko rumu im dodávame.

 
Virtuálny barBacardi Cocktail Bacardi Cocktail
  • 6 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • 1 lyžička grenadiny
  • 1/2 lyžičky cukrového sirupu
 
Hra na dnes