ATLAS.SK: Piatok, 27.5.2016
meniny má Iveta
   

VIDEO: Najkrajší zápas na život a na smrť

20.7.2012 | Spektrum

Príroda je krásna, ale nebezpečná a žiť voľný ako vták nie zrazu tak atraktívne, keď zistíte, že do večera musíte uloviť dosť obživy, aby ste ráno mohli otvoriť oči. Popri tom nie je nikto nápomocný, akurát iný dravec vám môže prekaziť hostinu a pripraviť si vás na olovrant. Zápas na život a na smrť nás fascinuje pre svoju podmanivú moc a exhibíciu sily. Čo je ale mrazivé na súši, dostáva v mori tie najkrajšie kontúry a žijú v ňom tí najbojovnejší dravci. Aj preto, že pripomína nové diely Votrelca v praxi.

Príťažlivý zápas
Boli to Rimania, čo si zo zápasov na život a na smrť spravili podujatia a gladiátorské zápasy vyznačujúce sa spŕškami krvi až do hľadiska. Svojou krutosťou ich dnes prekonala len pravá príroda. V nás chlapov nikdy neumrie lovec a hoci nechodíme jedlo loviť do divočiny, ale do džungle hypermarketov, smrť, zápas a krv sú tri základné princípy, ktoré nás priťahujú od narodenia po smrť.

Ani akční hrdinovia nevedia to, čo dokáže ryba, ktorej sa neušlo ani slovenské meno, ale latinsky sa hrdo nosí pod označením Neoclinus blanchardi. Predstavuje obávaného podmorského predátora, ktorý predvádza ten najkrajší zápas o prežitie na celej planéte.

Nebojí sa
Neoclinus blanchardi žije v mušliach a opustených kútoch podmorského dna a napriek svojej veľkosti len tridsať centimetrov, vyštartuje aj po podstatne silnejšom a mohutnejšom súperovi. Jeho efektívny útok totiž neraz zastraší aj skutočných morských mohykánov, vie totiž nafukovať svoju veľkosť. Konzumujú pritom iba drobných živočíchov a kôrovce, ale ukázať svoje zuby a mrštnosť im nebráni ukázať sa aj pred väčšími. Nebojuje totiž len o prežitie, ale doslova pre radosť z dobrej bitky.

Valčík na rozlúčku
Zastrašovanie je klasická vec. Gorily škriekajú, mlátia sa do hrude, dikobraz nastraží ostne, lez zúrivo reve a Neoclinus blanchardi natiahne krk farebný ako dúha a chytí sa so súperom za pačesy. Dva rovnaké jedince tohto druhu priam tancujú,  ich tlama plná ostrých zubov pôsobí odstrašujúco a dve nefúknuté tváre v zápase akoby pestovali valčík smrti. Obvykle súperenie končí útekom porazeného, pretože ostať v pozícii slabšieho by znamenalo ukončiť čiaru života. Ide o veľmi teritoriálne založených živočíchov a len čo cítia narušenie svojich kruhov, útočia podobným štýlom ako jelene. Efekt je ale veľmi farebný, aj keď sa sem tam sfarbí do krvi.

Sledujte fascinujúce podmorské VIDEO...

Autor: Marcos

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

HISTORICKÝ ŠPECIÁL MAGAZÍN.SK

Zaujíma vás história? Tu sa jej nabažíte do sýtosti.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

Video k téme
 
Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 9508 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dvaja rybári chytajú ryby a zrazu jeden z nich vytiahne morskú pannu. Chvíľu si ju prezerá a potom ju hodí naspäť do vody.
„Prečo?“ pýta sa prvý.
„A ako?“ odpovie druhý.

 
Virtuálny barCoco Loco Coco Loco
  • 1,5 cl vodky
  • 3 cl tmavého rumu
  • 3 cl bieleho rumu
  • 1,5 cl banánového krému
  • 1,5 cl ananásového džúsu
  • 1,5 cl cukrového sirupu
  • 1,5 cl kokosového krému
  • ananás na ozdobenie
 
Hra na dnes