VIDEO: Najhroznejšie pavúky sveta

23.6.2009 | Spektrum

Trpíte arachnofóbiou? Tak radšej ďalej ani nečítajte! Tušili ste, že sa po našej planéte plíži až 37 000 rôznych druhov pavúkov od tých najmenších až po obrie tarantuly? Áno, štyri páry chlpatých nôh, ktoré prinášajú nielen hrôzu, ale hlavne smrť!

Pavúky zaujali už starovekých Grékov. Jedna z povestí, ktorú spomína Ovídius hovorí o súperení mladej dievčiny Arachné s bohyňou Aténou v tkaní. Arachné samozrejme zvíťaziť nemohla, a za svoju namyslenosť ju Aténa premenila na pavúka.

Pavúky a ich príbuzní, napríklad škorpióny, roztoče a kliešte sa od ostatného hmyzu odlišujú svojimi štyrmi pármi nôh a tým, že nemajú tykadlá. Mnohým ľuďom však už ten najmenší pavúčik dokáže nahnať poriadny strach a paniku. Čo však potom dokážu jedinci, ktoré prekročili veľkosť milého malého pavúčika, ktorý si potajomky utkal svoju sieť v kúte vášho wc?

Obrie pavúky
Áno, aj medzi pavúkmi žijú obry. Tým najväčším je vtáčkar známy pod latinským označením Theraphosa leblondi, alebo ľudovejšie obria tarantula. Pochádza z Južnej Ameriky a jej až tridsať centimetrov dokáže vzbudiť poriadny strach. Práve tento druh je najväčším na svete. Iste vás neprekvapí, že si dokáže pochutnať na menšom vtákovi či podobnej koristi.

Takmer všetky pavúky majú vo svojom arzenály aj jed. Zvyčajne ho využívajú na znehybnenie alebo usmrtenie koristi, a na človeka ním neútočia. Zo všetkých druhov pavúkov má len 35 z nich jed, ktorý dokáže zapôsobiť aj na človeka. Neslávne je známy napríklad jed tzv. čiernej vdovy, s ktorou sa môžeme stretnúť aj v Európe.

Tušili ste, že pavúk ročne zožerie až 2000 kusov hmyzu? Je mimoriadne dobrým strážcom domov, zbaví vás nepríjemných múch či komárov. Prirodzene, ak ho skôr nezabijete zo strachu či z hnusu.

Aj keď sú pavúky mimoriadne dobrými lovcami, sami sú rovnako radi lovené. Od vtákov cez plazy, hady,  či škorpióny ich majú na svojom jedálnom lístku mnohé zvieratá. 

Čo poviete, vedeli by ste si predstaviť ich chov doma?

Autor: Cole

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

HISTORICKÝ ŠPECIÁL MAGAZÍN.SK.

Zaujíma vás história? Tu sa jej nabažíte do sýtosti.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

Video k téme
 
Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 24179 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Viete prečo sa všetci boja cigáňa z 1.C?
- Lebo jeho otec je v 8.B. :-)

 
Virtuálny barMaruškin sladký kokteil Maruškin sladký kokteil
  • 1 banán
  • vaječný likér
  • 1 balenie vanilkového cukru
  • 1 šálka mlieka
  • 3 čajové lyžičky medu
 
Hra na dnes