ATLAS.SK: Nedeľa, 23.4.2017
meniny má Vojtech
   

Veľké tajomstvá Hunov: hrob ich vodcu sa dodnes nenašiel

7.3.2017 | Spektrum

Huni a Avari, ktorí naháňali hrôzu celej Európe sa dnes spomínajú už len v kronikách, keďže neobývajú žiadne územie. Ide o stratený národ, ktorý si nedokázal udržať moc, bohatstvo ani slávu.

„Bič Boží"

Vedeli ste, že Attilu, vodcu Hunov, prezývali aj „Bič Boží"? Nazvali ho takto stredovekí kresťanskí kronikári. Považovali ho totiž za človeka, ktorého zoslal Boh, aby potrestal skazené ľudstvo. Jeho meno sa stalo synonymom bezuzdného pustošenia a ukrutností barbarského Východu ohrozujúceho civilizovaný Západ. Mnohí však tvrdia, že je to len propaganda, lebo Attila bol priateľský, a v prvom rade bol mužom slova. Bol veľmi vzdelaný, ale aj skromný a žil bez okázalostí.

FOTO: Potomkovia Čingischána: takto žijú mongolskí nomádi

Hunský jazyk
Podľa historikov dodnes nevieme, akým jazykom Huni hovorili. Niektorí sú presvedčení, že používali turkický jazyk, to však nezodpovedá expanzii Hunov a miestu jeho výskytu. A preto sa pokúsili analyzovať ich jazyk pomocou názvov mien, miest a kmeňov. A ukázalo sa, že s najväčšou pravdepodobnosťou patrí medzi altajské jazyky, ktoré boli predlohou jazyku Avarov a Bulharov.

Attilova smrť

Starnúci Attila sa v roku 453 rozhodol oženiť s germánskym dievčaťom. Ildikó sa mala stať jeho v poradí už sedemnástou manželkou. Ráno po svadobnej noci ho však našli mŕtveho v kaluži krvi. O tom, čo sa stalo, existujú dve verzie. Podľa prvej Attilu zabila Ildikó nožom. Historici sa však väčšinou prikláňajú k verzii, že sa udusil, keď mu v noci začala prudko tiecť krv z nosa. Doposiaľ sa nevie, kde sa nachádza Attilov hrob. Jeho telo spálili aj s pokladom, o ktorom sa rozprávali legendy a svedkov pohrebného obradu povraždili.

Boli príčinou veľkého sťahovania národov
Expanzia Hunov z východnej Ázie bola príčinou veľkého sťahovania národov. Hunské kmene, ktoré sa valili cez ázijské stepi, uviedli najprv do pohybu germánske a sarmatské národy. Tie prenikli na územie Rímskeho impéria a oslabili ho. Potom začali rímske územia plieniť samotní Huni. Neboli však jednotní, bojovali nielen proti iným národom a kmeňom, ale i navzájom proti sebe. A to Rimania využívali a najímali si ich ako žoldnierov. Útoky Hunov síce Rimania odvrátili za výdatnej pomoci Barbarov, ale ich impérium už bolo nenávratne oslabené a otrasené.

Hunská stavba
V roku 2016 archeológovia objavili 1500 rokov starý kamenný komplex v Kazachstane. Altynkazgan leží na východnom brehu Kaspického mora a má rozlohu 1,2 kilometra štvorcového. Ide o významnú a ojedinelú archeologickú lokalitu, pravdepodobne hunského pôvodu, hoci sa nedá vylúčiť, že Huni ako známi lúpežníci si ju iba privlastnili a upravili. Rozmery najväčšej časti komplexu dosahujú 34 x 24 metrov a nachádza sa v ňom množstvo rytín. K objavu celej lokality viedol nález strieborného kovania jazdeckého sedla pomocou detektoru kovov.

Falošný Attila

V marci 2014 archeológovia oznámili, že našli Attilov hrob. Stavební robotníci budovali základy mosta v Budapešti a objavili pritom starovekú pohrebnú komoru. Hrob zo 6. storočia obsahoval konské kosti, meč a rôzne predmety, vrátane ľudských pozostatkov. Podľa historikov išlo o fantastický nález a označili ho za hrob všemocného Attilu. Podrobný prieskum však neskôr preukázal, že pozostatky patrili múmii z čias čínskej dynastie Ming.

Bieli Huni
V polovici piateho storočia na indický subkontinent prišli stredoázijskí bojovníci známi ako „bieli Huni". Až do príchodu moslimských dobyvateľov v 12. storočí vládli v Pakistane a severnej Indii. Ak sa pýtate, od čoho je odvodené slovíčko „bieli", tak vedzte, že „biela" neodkazuje na farbu pleti, ale na geografickú orientáciu, odkiaľ prišli. Bieli Huni totiž prišli z východu, „čierni Huni" zo severu, „modrí Huni" od juhu a „zelení" zo západu.

Autor: Radomír

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Tá moja žena je ale pekná šlapka! Keď som sa vracal zo služobnej cesty, ešte som aj telegram poslal, a aj tak som ju našiel s milencom, - sťažuje sa priateľ priateľovi. Potom sa zamyslí a dodáva: - A možno ani nie je šlapka, možno len nedošiel ten telegram.

 
Virtuálny barKapitänleutnant Kapitänleutnant
  • 3 cl brandy
  • 3 cl likéru Cointreau
 
Hra na dnes