ATLAS.SK: Nedeľa, 14.2.2016
meniny má Valentín
   

Vedci zložili pieseň podľa Darwinovej teórie

30.6.2012 | Spektrum

Miešať vedu a umenie sa nie vždy opláca, no sú aj výnimky, ktoré toto pravidlo potvrdzujú. Svetlým príkladom takejto kombinácie je hudobný projekt DarvinTunes. Ide o systém, ktorý vedci navrhli tak, aby dokázal na základe interakcie s používateľmi sám zložiť dokonalá pop song. Skladateľom hudby tak môže v budúcnosti pekne šliapať na päty.

Prirodzený výber
Systém programovaného skladania hudby sa opiera o známu Darwinovu teóriu prirodzeného výberu, ktorá stavia na priaznivých dedičných schopnostiach jednej generácie, zatiaľ čo tie nepriaznivé eliminuje. Vznik dokonalej pesničky je podľa vedcov tak isto postavený na silnom vplyve pozitívnych skúseností predchádzajúcich generácií hudobníkov. Dnešní skladatelia totiž nemajú inú možnosť, ako sa opierať o hudbu z čias minulých. V klasickej hudbe sa inšpirovali Beatles, ktorých zvuk zase ovplyvnil nové, súčasné kapely a podobne.

Ak teda vedci vezmú do úvahy fakt, že skladatelia sa opierajú o inšpiráciu z minulosti, ktorá sa ukázala, ako efektívna, domnievajú sa, že dokážu vyvinúť samostatný systém, ktorý vďaka skupine viac ako 7 000 respondentov dokáže sám zložiť hit.

Ako funguje?
Systém disponuje asi stovkou zvukových efektov, ktoré sa v prvom štádiu tvorby hitu posielajú respondentom na hodnotenie. V tejto fáze sa vyčlenia tie kvalitné od nezaujímavých a v ďalších štádiách sa začnú spájať do spoločných melódií. Postupne sa tak vyčlení niekoľko generácií zvuku a možností a na základe hodnotenia používateľov systém jednoducho zloží skladbu, ktorá by mala dokonale spĺňať poslucháčske trendy.

Automatizovaná tvorba piesní je možno hudbou budúcnosti, no podľa vedcov sa jedná o extrémne kvalitnú hudbu, aká má obrovskú šancu bodovať vo svete hitparádových rebríčkov. Ten je totiž sám o sebe plný pesničiek, zložených na rovnakom základe a princípe. Umenie, akým hudba vždy bola, sa dnes stalo automatizovanou sférou tvorby hitov bez duše. Tak prečo by kalkuláciu postupov pri tvorbe pop songu nemohol za ľudí robiť systém, keď pracuje možno ešte efektívnejšie.

Autor: Michal

 
Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 30684 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Na telegrafnom drôte visí niekoľko netopierov hlavou dole. Z ničoho nič sa jeden prudko otočí a zostane hlavou hore. "Čo je s ním?" pýta sa jeden. "Neviem, asi omdlel."

 
Virtuálny barLetný Vánok Letný Vánok
  • 2 cl mätového čaju
  • 1 cl vodky
  • 1 cl cukrového sirupu
  • šťava z 1/2 citróna
  • minerálna voda
  • koliesko citróna
  • citrónová šťava a cukor na krustu
 
Hra na dnes