ATLAS.SK: Štvrtok, 5.5.2016
meniny má Lesana, Lesia
   

Top 10: Najzvláštnejšie obludy roka 2008

22.12.2008 | Spektrum

Nález nového živočíšneho druhu, alebo objavenie pozostatkov úplne nového druhu dinosaura? Aj týmto sa môžu odborníci pochváliť pri bilancii roka 2008. A ako vyzerajú najnezvyčajnejšie prehistorické „obludy", ktoré výskumy odhalili?

Čím všetkým nás môže veda prekvapiť? Od morských oblúd, cez gigantické hlodavce až po rekonštrukciu tváre neandertálca na základe genetických informácií...

Medzi najzaujímavejšie objavy roka patrí „dinosaurí poklad" z Utahu. V júni tohto roku sa pri výkopoch podarilo odkryť pozostatky dvoch mäsožravých dinosaurov, pravdepodobne sa jedná o Stegorsaurov a štyroch sauropodov.

Letný objav tejto morskej obludy - dávneho predka platíza totálne nabúral doteraz prijímanú teóriu o inteligentnom dizajne, ktorý príroda využíva. Zároveň fosília pomohla vedcom objastniť aj postupný vývoj zvláštnych očí týchto živočíchov.

Jeseň so sebou priniesla aj rozlúsknutie DNA neandertálskej ženy. Na jej základe bola zrekonštruovaná pravedpodobná podoba tváre neandertálca. Na prekvapenie mnohých sa ukázalo, že „darkyňa" DNA bola ryšavá.

V Argentíne sa podarilo objaviť úplne nový druh dinosarua - obrovského raptora dlhého až 6 metrov. Objav nového druhu v Južnej Amerike podľa odborníkov doslova prepísal evolučné dejiny raptorov.

Naopak v hĺbkach jednej z kanadských jaskýň došlo k objavu nového druhu mäsožravého plaza žijúceho v dobách dinosaurov. Išlo o jednu z najkompletnejších fosílii tohto druhu.

Zaujímavé objavy neobchádzajú ani Arktídu, tá odhalila tvora prezývaného „T-rex oceánov". Ide o predátora, ktorý patril medzi najväčších morských plazov a doslova kraľoval svetovým vodám.

Na objavy nie je skúpa ani Sahara, tá vo ferbruári odkryla pozostatky hneď dvoch nových druhov dvojnohých mäsožravcov. Jeden z nich lovil podobne ako žralok, pozostatky druhého svedčia o stravovacích návykoch podobných dnešným hienam.

A čo by ste povedali na stretnutie s hlodavcom veľkým ako býk? V januári sa vedci pochválili objavom obrovského zuba, ktorý patril „prehistorickej kryse", ktorá sa veľkosťou mohla bez problémov postaviť šabľozubým šelmám alebo obrovským nelietajúcím a mäsožravým vtákom.

Do top trojky to okrem gigantickej krysy dotiahla aj „pekelná žaba" z Madagaskaru ako ju nazvali odborníci. Podľa ich doterajších poznatkov sa jednalo o najväčšiu žabu aká kedy chodila po našej planéte - 70 miliónov stará žaba totiž merala na výšku až 41 centimetrov a vážila takmer 5 kilogramov.

Top desiatke objavov uplynulého roku kraľuje praveká modlivka objavená v jantári. Tohto 87 miliónov starého tvora objavili v Japonsku a zdá sa, že sa jedná o chýbajúci článok medzi modlivkami z čias dinosaurov a dnešným moderným hmyzom.

Autor: Tom

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

HISTORICKÝ ŠPECIÁL MAGAZÍN.SK

Zaujíma vás história? Tu sa jej nabažíte do sýtosti.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

 
Fakty o Chuckovi Norrisovi.
Otestovalo sa 3397 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dedko leží na smrteľnej posteli a zacíti vôňu svojich obľúbených koláčikov. Z posledných síl natiahne za nimi ruku, ale babka mu po nej capne a povie:
- Necháš to?! To je na kar!

 
Virtuálny barNesAmaretto NesAmaretto
  • 4 cl mandľového likéru
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • 2 lyžičky cukru
  • 10 cl NESCAFÉ frappé
 
Hra na dnes