ATLAS.SK: Piatok, 28.4.2017
meniny má Jarmila
   

Skoro ako Atlantída. Vedci na dne mora objavili staroveké mesto

5.12.2014 | Spektrum

Mýtmi opradené mesto Herakleión ležalo viac než 1 200 rokov ukryté pod hladinou Stredozemného mora a bolo pochované pod nánosmi bahna. Archeológom sa však podarilo odhaliť jeho tajomstvá a z morského dna vytiahnuť prekvapivo dobre zachované artefakty nevyčísliteľnej hodnoty. Pozrite sa, ako akcia prebiehala.

Herakleión, starovekým Egypťanom tiež známy ako Thonis, objavil ešte v roku 2000 Franck Goddio spolu s tímom odborníkov z Európskeho inštitútu podmorskej archeológie. Pátranie im trvalo štyri roky, až kým napokon v zálive Abukir neďaleko Alexandrie nenašli to, čo hľadali.

Vyťahovanie a odhaľovanie artefaktov ukrytých na morskom dne trvalo tímu vyškolených odborníkov viac než 13 rokov. Nálezy im pomohli lepšie opísať staroveké mesto, ktoré bolo nielen významným obchodným prístavom, ale tiež dôležitým náboženským centrom. Archeológom sa dokonca podarilo vytvoriť počítačový model mesta.

Dodnes sa podarilo z morského dna vytiahnuť viac než 60 vrakov lodí, takmer 750 kotiev a nespočetné množstvo iných artefaktov nevyčísliteľnej hodnoty. Patria medzi ne napríklad zlaté mince či obrovské kamenné dosky s egyptskými i gréckymi nápismi. Expertov zaskočila najmä zachovalosť jednotlivých predmetov, za ktorú vďačia najmä nánosom piesku.

Napriek tomu však archeológov aj dnes trápi jedna dôležitá otázka: prečo sa vlastne mesto potopilo? Goddiov tím predpokladá, že premočená pôda pravdepodobne neuniesla obrovskú váhu budov a ku katastrofe napokon došlo pri zemetrasení.

Autor: Noel

Foto: FranckGoddio.org


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku
Ako dobre poznáte Simpsonovcov?
Otestovalo sa 36771 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlap ťahá po púšti piano a za ním sa plazí zmija: SSSSSSS. Muž uteká a keď vidí, že s pianom neunikne, nechá ho tam. Zmija sa za ním plazí a potom mu povie: SSSSSSom ti chcela pomôcť!

 
Virtuálny barFresh Fresh
  • 4 cl likéru z čiernych ríbezlí
  • 4 cl pomarančovej šťavy
  • 4 cl ananásovej šťavy
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • drvený ľad
 
Hra na dnes