ATLAS.SK: Streda, 25.5.2016
meniny má Urban
   

Peklo na Zemi: Naše štyridsiatky sú chládoček!

4.7.2012 | Spektrum

Zahmlieva sa vám z tepla pred očami a fatamorgánu máte miesto Sahary aj pri prechádzke cez námestie? Stále ste na tom dobre. Vlna letných horúčav nás smaží do bronzova a v porovnaní s najvyššími teplotami na planéte predstavuje vcelku chladné počasie. A pozor, pri rekordných teplotách nehovoríme o slnečnej stráni v závetrí, všetky uvedené extrémy boli namerané v tieni, takže o dvanástej na priamom slnku sa bezmála niekedy varila voda aj krv.

Vedie Afrika
Čierny kontinent je už dlhé roky tým najteplejším miestom na Zemi. Nie nadarmo sa sem chodí dovolenkovať v plavkách aj počas tuhej slovenskej zimy. V Líbyi nie je práve dovolenkové ovzdušie a táto krajina patrí k najprehrievanejším vo svete a to nemyslíme len na horúcu krv obyvateľov. V meste Aziziya bol doposiaľ nameraný najväčší teplotný rekord planéty a ortuť teplomera sa vyštverala na zdrvujúcich 57,8 stupňa Celzia. Bolo to v roku 1922 a kto by povedal, že podobná teplota sa nezopakuje, len minulý rok v auguste alžírskym mesto Illizi vanula teplota 51 stupňov.

Ázijské dusno
Na východ od nás sa tiež rozprestierajú pekné vyhne, v roku 2010 sa v pakistanskej provincii Sindh zapotili obyvatelia pri teplote 53,5 stupňa. V Indii si zatiaľ najvyššiu teplotu zaknihovali na úrovni 50 stupňov a v okolí čínskeho Ading Lake bol teplotný rekord ukazujúci 49,7. Obľúbená dovolenková destinácia Turecko má rekord siahajúci k 48,8 stupňom a to je už veľa aj v prípade, že máte nohy v mori, alebo sa šmýkate po tobogáne.

Európski klasici
Starý kontinent nie je predurčený svojou polohou na teplotné maximá, napriek tomu tu v čase dobrého leta nemá príliš rozdielnu klímu od subtropického pásma. Hrdinovia v tomto smere sú Portugalci, ktorí držia rekord z roku 2004 a pripísali si európske prvenstvo za 47,4 stupňa. Taliani sa udržali na 47 vďaka roku 2007 a slovenské Hurbanovo v tom istom roku dosiahlo krásnych 40,3 stupňa. Teplotné rekordy, ktoré v posledných rokoch prekračujú historické maximá však hovoria jasnou rečou, Zem sa pomaly, ale isto prehrieva. Príroda nám z roka na rok čoraz viac prikuruje.

Autor: Marcos


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

HISTORICKÝ ŠPECIÁL MAGAZÍN.SK

Zaujíma vás história? Tu sa jej nabažíte do sýtosti.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"V tejto reštaurácii majú výborné slimáky!" -"Naozaj?" -"Práve nás jeden obsluhuje!!!"

 
Virtuálny barOhio Ohio
  • 2 cl likéru Cointreau
  • 2 cl brandy
  • 1 strek angostúry
  • šumivé víno
  • 1 koktailová čerešňa
 
Hra na dnes