ATLAS.SK: Piatok, 27.11.2015
meniny má Milan
   

Peklo na Zemi: Naše štyridsiatky sú chládoček!

4.7.2012 | Spektrum

Zahmlieva sa vám z tepla pred očami a fatamorgánu máte miesto Sahary aj pri prechádzke cez námestie? Stále ste na tom dobre. Vlna letných horúčav nás smaží do bronzova a v porovnaní s najvyššími teplotami na planéte predstavuje vcelku chladné počasie. A pozor, pri rekordných teplotách nehovoríme o slnečnej stráni v závetrí, všetky uvedené extrémy boli namerané v tieni, takže o dvanástej na priamom slnku sa bezmála niekedy varila voda aj krv.

Vedie Afrika
Čierny kontinent je už dlhé roky tým najteplejším miestom na Zemi. Nie nadarmo sa sem chodí dovolenkovať v plavkách aj počas tuhej slovenskej zimy. V Líbyi nie je práve dovolenkové ovzdušie a táto krajina patrí k najprehrievanejším vo svete a to nemyslíme len na horúcu krv obyvateľov. V meste Aziziya bol doposiaľ nameraný najväčší teplotný rekord planéty a ortuť teplomera sa vyštverala na zdrvujúcich 57,8 stupňa Celzia. Bolo to v roku 1922 a kto by povedal, že podobná teplota sa nezopakuje, len minulý rok v auguste alžírskym mesto Illizi vanula teplota 51 stupňov.

Ázijské dusno
Na východ od nás sa tiež rozprestierajú pekné vyhne, v roku 2010 sa v pakistanskej provincii Sindh zapotili obyvatelia pri teplote 53,5 stupňa. V Indii si zatiaľ najvyššiu teplotu zaknihovali na úrovni 50 stupňov a v okolí čínskeho Ading Lake bol teplotný rekord ukazujúci 49,7. Obľúbená dovolenková destinácia Turecko má rekord siahajúci k 48,8 stupňom a to je už veľa aj v prípade, že máte nohy v mori, alebo sa šmýkate po tobogáne.

Európski klasici
Starý kontinent nie je predurčený svojou polohou na teplotné maximá, napriek tomu tu v čase dobrého leta nemá príliš rozdielnu klímu od subtropického pásma. Hrdinovia v tomto smere sú Portugalci, ktorí držia rekord z roku 2004 a pripísali si európske prvenstvo za 47,4 stupňa. Taliani sa udržali na 47 vďaka roku 2007 a slovenské Hurbanovo v tom istom roku dosiahlo krásnych 40,3 stupňa. Teplotné rekordy, ktoré v posledných rokoch prekračujú historické maximá však hovoria jasnou rečou, Zem sa pomaly, ale isto prehrieva. Príroda nám z roka na rok čoraz viac prikuruje.

Autor: Marcos


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

Movember je tu.

Buď chlap, podpor správnu vec a vyhraj v súťaži.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hovorí kamienok kamienku ,,poďme sa hrať na štrk´´

 
Virtuálny barLahodný vianočný punč Lahodný vianočný punč
  • 1/2 l ruského čaju
  • 200 g cukru
  • 1/2 l bieleho vína
  • kôra z polovice pomaranča a z polovice citróna
  • 3 klinčeky
  • kúsok celej škorice
  • šťava z dvoch pomarančov a dvoch citrónov
  • 2 dl rumu
  • 1/2 dl koňaku.
 
Hra na dnes