ATLAS.SK: Nedeľa, 23.4.2017
meniny má Vojtech
   

Najväčšie tajomstvá Mayov: čo stálo za pádom ich ríše?

6.3.2017 | Spektrum

Mayská civilizácia je záhadou sama o sebe a dodnes sa o nej šepkajú tajomstvá, ktoré nie je dvakrát jednoduché rozlúsknuť. Je na nich krátka moderná veda aj veštecké gule. Čo vlastne boli Mayovia zač?

Mayovia sú stále tu

Je omyl domnievať sa, že sú civilizáciou, ktorá už v 21. storočí nemá svoje miesto. Dnes je asi 40 percent obyvateľov Guatemaly s mayskou krvou a potomkov nájdete aj v známom mexickom turistickom centre na Yucatáne. Odlišujú sa nárečím, obliekaním aj náboženstvom. Preto ak chcete spoznať túto civilizácie viac, viete kam si kúpiť letenku.

V Mexiku objavili jedinečné mayské mesto

Vyvinuli nulu
Samotná matematická predstava nuly vznikla už v Babylónii, ale Mayovia jej koncept pochopili dôslednejšie a začali ju používať v bežnom živote. Na čísla to boli skutočne odborníci a aj preto niektoré ich kalendáre ľuďom priadne pomotali hlavu. Čo sa týka čísel, boli postavené na koncept jednotiek 1,20, 400 a tak ďalej. Preto ak chceli napísať napríklad 403, použili na to znak, jedna jednotka pre 400, nula jednotiek pre 20 a tri jednotky pre 1.

Milovali saunovanie
Zdá sa, že boli autormi omnoho širšieho portfólia vynálezov, ako sme predpokladali. Saunovanie prevádzkovali už okolo 900 rokov pred načim letopočtom. Považovali ho za jeden z najlepších konceptov na uzdravenie tela, ale aj mysle.

Pyramídy postavené na oslavu hviezd

Mayovia boli skvelí astronómovia. Až tak výnimoční, že mnoho ľudí sa domnieva, že vzhľadom na technické možnosti mohli mať pri svojich objavoch radcov priamo z iných vesmírnych civilizácií. To nevieme, ale mnoho stavieb reflektuje na vesmírne udalosti. Napríklad predné schodisko na El Caracol je orientovaný na najsevernejšie postavenie Venuše a rohy budovy ladia s pozíciou východu slnka pri letnom slnovrate a západu pri zimnom slnovrate.

Záhada konca vyspelosti
Síce sme povedali, že potomkovia Mayov stále žijú, civilizácia ako taká však vyhynula prakticky behom pár mesiacov a dnes nikto netuší, čo sa po rozmachu v ôsmom storočí stalo s vyspelou civilizáciou, po ktorej akoby sa zľahla zem. Podľa niektorých sú za tým zmeny klímy, no na druhej strane je to sporná teória. Niektorí dokonca tvrdia, že za pádom ríše stoja božské sily, ktorým sa chceli rovnako. Toto tajomstvo však nepoznajú ani ich moderní potomkovia a pravdu sa tak možno nikdy nedozvieme.

Autor: Marcos
Foto: Shutterstock


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Tá moja žena je ale pekná šlapka! Keď som sa vracal zo služobnej cesty, ešte som aj telegram poslal, a aj tak som ju našiel s milencom, - sťažuje sa priateľ priateľovi. Potom sa zamyslí a dodáva: - A možno ani nie je šlapka, možno len nedošiel ten telegram.

 
Virtuálny barKapitänleutnant Kapitänleutnant
  • 3 cl brandy
  • 3 cl likéru Cointreau
 
Hra na dnes