ATLAS.SK: Štvrtok, 29.6.2017
meniny má Peter,Pavol
   

Najhoršie mestá roku 2016: v týchto zúria teroristi a vojny

3.10.2016 | Spektrum

Niekedy si vôbec neuvedomujeme, že v porovnaní s inými mestami sú tie slovenské krásnymi miestami pre život. Neveríte? Časopis The Economist zostavil rebríček kvality života v 140 svetových metropolách. Nás však nezaujalo, ktoré mestá sa ocitli na popredných priečkach, ale chceli sme vedieť presný opak: ktoré z nich sú najhoršími miestami pre život?

Každé zo 140 miest mohlo získať od 0 do 100 bodov. Hodnotili sa parametre ako stabilita, zdravotníctvo, kultúra, životné prostredie, vzdelanie a infraštruktúra, pričom porota naopak neprihliadala na náklady na život v týchto mestách. Ktorých 9 získalo najhoršie hodnotenia?

9. Douala, Kamerun

Medzi mestami s najhoršími podmienkami pre život nájdeme mnoho afrických. Jedným z nich je aj Douala, ktorá si vyslúžila nelichotivé hodnotenia v oblastiach zdravotníctva, vzdelávania, infraštruktúry, kultúry i životného prostredia. Z biedy ju vytrhla len pomerne stabilná spoločenská situácia v Kamerune.

8. Harare, Zimbabwe

Najmenší počet bodov v kategórii „zdravotníctvo" získalo práve hlavné mesto Zimbabwe. Napriek tomu, že sa podľa The Economist stav Harare za posledných päť rokov výrazne zlepšil, ostáva táto metropola ôsmym najhorším mestom pre život. Ani si nechceme predstaviť, ako to tam asi vyzeralo v roku 2000.

7. Alžír, Alžírsko

O túto priečku sa Alžír so ziskom 40,9 boda delí s pakistanským Karáči. Vo všetkých kategóriách získalo hlavné mesto Alžírska mimoriadne slabé hodnotenie.

6. Karáči, Pakistan

Na pobreží Pakistanu leží jedno z najľudnatejších miest sveta. Karáči je centrom finančníctva, priemyslu i obchodu, kde sídlia tie najväčšie pakistanské korporácie. Viac než 13 miliónov ľudí žije v meste, ktoré sa len vďaka priemernému skóre v oblasti zdravotníctva nedostalo do prvej päťky najhorších metropol sveta.

5. Port Moresby, Papua-Nová Guinea

V najväčšom meste tohto ostrovného štátu rozprávajú ľudia viac než 700 jazykmi a nárečiami, a to v rámci príslušnosti k jednotlivým kmeňom a etnikám. Niet divu, že Port Moresby si v kategórii „stabilita" vyslúžilo len 30 bodov. Okrem toho je na tom v meste hrôzostrašne aj zdravotníctvo.

4. Dháka, Bangladéš

Teroristické útoky sú v meste, ktoré obýva takmer 17 miliónov ľudí, na dennom poriadku. K tomu si prirátajte otrasný stav ovzdušia a neuveriteľný chaos: Dháka získala v kategórii „infraštruktúra" vôbec najhoršie hodnotenie spomedzi všetkých zúčastnených miest.

3. Lagos, Nigéria

Prístavné mesto na juhozápade Nigérie je zároveň najväčším sídlom v krajine. Získalo najhoršie známky v kategórii „stabilita" spomedzi všetkých zúčastnených, a to najmä kvôli aktívnemu pôsobeniu teroristickej skupiny Boko Haram.

2. Tripolis, Líbya

V auguste 2011 sa stal Tripolis dejiskom bojov medzi rebelmi a jednotkami Muammara al-Kaddáfího. Eskalácia ozbrojeného konfliktu a zároveň nestabilita regiónu sú hlavnými dôvodmi, pre ktoré si líbyjská metropola vyslúžila nepekné striebro.

1. Damask, Sýria

Hlavné mesto Sýrie a zároveň druhé najväčšie mesto v krajine si dlhodobo drží titul najhoršieho sídla, v ktorom môže človek žiť. Prečo? Stačia dve slová: občianska vojna.

Autor: Noel
Foto: Gadguides


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku
Vyznáte sa v gangsterkách?
Otestovalo sa 9870 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hovorí susedka susedke : - Videla som, že sa sa s manželom udobrili. Včera ste spolu pílili drevo.
- To nebolo drevo, to sme si delili nábytok na polovicu.

 
Virtuálny barÍrska káva I Írska káva I
  • na 1 pohár 200 ml
  • 100 ml silnej čiernej kávy
  • 25 írskej whisky
  • 2 ČL hnedého cukru
  • 50 ml šľahačky
 
Hra na dnes