ATLAS.SK: Sobota, 24.6.2017
meniny má Ján
   

Kde zmizla Amelia Earhartová?

16.8.2012 | Spektrum

Už ste možno počuli o slávnej americkej priekopníčke lietania Amelii Earhartovej, ktorá ako prvá žena preletela Atlantický oceán. Chcela ísť však ešte ďalej, a preto si v roku 1936 začala plánovať cestu okolo sveta. Tento let sa jej však stal osudným, a po Amelii Earhartovej sa zľahla zem. Dodnes nikto nevie, kde sa stratila. Na povrch však vyplávali  nové šokujúce informácie.

Osudná cesta okolo sveta
V lete roku 1937 sa Amelia Earhartová so svojím navigátorom Fredom Noonanom pokúsila na dvojmiestnom lietadle Lockheed Electra obletieť svet. Cestu si rozplánovala na niekoľko etáp, a predposledná etapa, na ktorú vyštartovala 2. júna 1937, a mala viesť viac ako 4 tisíc kilometrov ponad Tichý oceán, sa jej stala osudnou.

Cieľom tejto náročnej etapy bol vybraný malý ostrov Howland, ktorý leží medzi ostrovmi Fidži a Havaj. Bola to nesmierne náročná úloha, pretože Earhartová musela pristáť na ostrove, ktorý bol dlhý len tri a široký jeden kilometer. Americké úrady preto urobili potrebné opatrenia, aby pristátie prebehlo čo najlepšie. V blízkosti ostrova Howland sa preto nachádzalo niekoľko vojenských amerických lodí akými boli USS Ontario, USS Swan, vojnový krížnik Colorado a ďalšie. Navyše pri ostrove Howland kotvila loď pobrežnej stráže Itasca, aby mohla rádiom dávať inštrukcie Earhartovej pri pristávaní. Všetko však prebehlo úplne inak, ako sa naplánovalo.

Amelia Earhartová sa ozvala prvýkrát asi 300 kilometrov pred Howlandom, potom spojenie nadviazala asi 150 kilometrov pred ostrovom, kedy začala desiatky kilometrov od ostrova krúžiť, aby ho našla. Podľa posledného hlásenia pre Itascu, Earhartová lietala striedavo na sever a na juh, no ostrov sa jej nepodarilo nájsť. Potom sa náhle odmlčala.

Záhadné zmiznutie
Takmer okamžite začalo po lietadle pátrať asi dvanásť amerických vojnových lodí, ktoré v Tichom oceáne prehľadali tisíce kilometrov štvorcových. Po lietadle aj po Earhartovej a Noonanovi sa však zľahla zem, lepšie povedané voda. Americké úrady neskôr vyhlásili, že Earhartová ostrov Howland prehliadla, a lietala stále viac od neho, až sa napokon pre nedostatok paliva zrútila do oceánu. Otázne však bolo to, prečo sa nikde v oceáne nenašla žiadna škvrna po oleji, či akékoľvek trosky. To zostalo až donedávna veľkou záhadou, a zmiznutie Amelie Earhartovej v roku 1937 spôsobilo hlavne v USA veľký rozruch.

Šokujúce odhalenie
Po desiatkach rokov od zmiznutia však vyplávali na povrch niektoré detaily, ktoré ak by boli skutočne pravdivé, pre celé USA by to bola veľmi zlá vizitka. Na začiatku 60. rokov 20. storočia totiž narazil novinár CBS Fred Goerner na veľmi podivný príbeh, ktorý mu povedali starší manželia žijúci na ostrove Saipan. Podľa nich držali v roku 1937 Japonci na ostrove dvoch bielych zajatcov – muža a ženu. Muža popravili pre špionáž, a žena neskôr v zajatí zomrela. A ako sa vlastne obaja dostali až k Japoncom?

Novinár Goerner vypátral, že prepisy rádiového spojenia s Earhartovou boli niekým cenzurované, pretože pôvodne bola plánovaná úplne odlišná letová trasa. Bolo to kvôli Japoncom, ktorí v roku 1937 okupovali Karolínske a Marshalove ostrovy. Japonci navyše prísne zakázali akékoľvek pristávanie cudzích lietadiel na ich výsostnom území. Fred Goerner našiel dôkazy, ktoré hovoria o tom, že americká vláda prehovorila Earhartovú, aby preletela nad Marshallovými ostrovmi, a prenikla až k ostrovu Truk, a mohla tak priniesť informácie o japonských pozíciách. Navyše novinár prišiel na to, že počas prestávky, ktorú mala Earhartová na ostrove Jáva, sa na jej lietadlo inštalovali výkonnejšie motory. Tie mali byť silnejšie, a lietadlo by sa tak rýchlejšie dostalo nad japonské výsostné územie, a v plánovanej dobe ešte stihlo doraziť na ostrov Howland.

Ďalším dôkazom zavádzania americkej vlády bolo aj to, že Earhartová počas rádiového spojenia hovorila o veľmi zlom počasí, no na celej trase, ktorá bola naplánovaná, bolo počasie veľmi dobré. Zlé počasie bolo až ďalej na severozápad, na trase, kde nemala čo robiť. Mohla teda Amelia Earhartová so svojím navigátorom Fredom Noonanom núdzovo pristáť na niektorom z ostrovov, ktoré boli obsadené Japoncami? Ak to tak bolo, je veľmi pravdepodobné, že Japonci ich podozrievali zo špionáže, a tým bolo o ich osude rozhodnuté.

Po dobytí ostrova Saipan v roku 1944 však vyšla najavo ďalšia šokujúca skutočnosť. Námorné komando totiž dostalo rozkaz exhumovať na miestnom cintoríne dve telá, ktoré boli tajne prepravené do USA. Mohli to byť telá práve Earhartovej a Noonana?

Americká vláda o zmiznutí Amelie Earhartovej stále mlčí, a odmieta predložiť akékoľvek ďalšie informácie o jej záhadnom zmiznutí. Čo tají? Neschopnosť svojich vojnových lodí, ktoré Earhartovú napriek vtedajšiemu vybaveniu nevedeli nájsť, alebo nariadenú špionáž americkej vlády, vďaka ktorej sa jej cesta okolo sveta stala osudnou? Pravda časom určite vypláva na povrch.

Autor: Recber

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31653 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Viete aký je rozdiel medzi ženskou a slivovicou?
- Žiadny. Čím staršia, tým väčšia opica.

 
Virtuálny barCampari Flip Campari Flip
  • 4 cl campari
  • 1 cl ginu
  • 4 cl pomarančovej šťavy
  • 1 žĺtok
 
Hra na dnes