ATLAS.SK: Pondelok, 26.6.2017
meniny má Adriána
   

Kalifornská utópia, ktorá nevyšla

11.3.2017 | Spektrum

Plány na rozvoj miest v Kalifornii sľubovali utópiu, v ktorej bude chcieť žiť každý. Dnes sú z ich realizácie len bizarné zvyšky, ktoré zdokumentoval fotograf Chang Kim.

Rozlohou ide o tretie najväčšie mesto v Kalifornii, väčšina jeho územia je však nezastavaná a opustená. Ak sa naň pozriete z úrovne očí, nepríde vám vôbec zvláštne. Stačí však vzlietnuť a rozľahlé pláne púšte Mojave pred vami rozprestrú svoje tajomstvá. Cesty akoby nemali konca a tvoria obrovské mriežky, ktoré boli pôvodne určené pre stavbu obrovských rezidenčných komplexov uprostred ničoho.

Ozajstná utópia: na tomto ostrove nepoznajú zločin

Frenetické hľadanie nových zlatých baní realitného priemyslu trvalo v USA v podstate celé 60-te roky 20. storočia. Sen sa však nikdy nestal realitou. California City, ako sa toto mesto ležiace asi 150 kilometrov od Los Angeles malo volať, je takmer opustené.

Jeho príbeh je zaujímavý a stojí za ním v podstate jeden muž. Nat Mendelsohn, realitný magnát a profesor sociológie, kúpil v roku 1958 320 kilometrov štvorcových púšte Mojave. Sám si navrhol modelové mesto, ktoré by malo jedného dňa súperiť s Mestom anjelov. Nestalo sa tak.

Mendelsohn mal totiž v pláne predávať pôdu mladým rodinám, ktoré by na nej následne stavali domy. Na iných miestach sa to podnikateľom skutočne darilo, profesor však nerátal s jednou maličkosťou: púštnymi búrkami. Aj preto tu dnes žije len okolo 15-tisíc ľudí. Fotky z California City nájdete v našej galérii.

Autor: Filip


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Mladý muž príde do pekárne a pýta sa:
"Slečna, koľko u vás stojí biely chlieb?"
"Určite nie viac ako týždeň."

 
Virtuálny barČajový grog s ovocím Čajový grog s ovocím
  • 120 ml červeného vína
  • kúsok celej škorice
  • 20 g kryšt. cukru
  • 120 ml slabého citrónového čaju
  • šťava z 1/2 citróna
  • 10 ml rumu
  • jablko alebo pomaranč
 
Hra na dnes