ATLAS.SK: Piatok, 29.7.2016
meniny má Marta
   

FOTO: Títo ľudia PREŽILI útok žraloka!

3.8.2012 | Spektrum

Minulý týždeň som pozeral film Útes smrti, nakrútený podľa skutočnej udalosti. Partia ľudí sa ocitla na otvorenom mori bez lode a šance na prežitie, nakoľko sa ocitli v oblasti bohatého výskytu žralokov. Napriek tomu sa vybrali plávať dúfajúc, že čoskoro nájdu pevninu. Z 5-člennej posádky prežila viacnásobné útoky žralokov len jedna žena. Prečítajte si úžasné príbehy piatich ľudí, ktorí zdieľali podobný, neuveriteľný osud.

Rodney Fox
Rybárčenie sa zdá byť ako pokojné a relaxačné hobby, no závisí to od toho, kam a akým spôsobom sa na ryby vyberiete. Rodney Fox sa v roku 1963 na pobreží Austrálie vybral s harpúnou potápať do oceána, kde sa sám stal terčom záujmu iného lovca. Biely žralok ho stiahol dole a hral sa s ním niekoľko minút po tom, čo vydesený rybár vyplával na hladinu a nechal sa z vody vytiahnuť posádkou svojho člna. Tá sa rozhodla zraneného Foxa nechať v jeho potápačskom oblečení, čo mu podľa lekárov aj zachránilo život. Otvorili ho až v nemocnici a torzo zraneného muža sa na stole pod ním doslova rozlialo. Každé jedno rebro mal niekoľkonásobne zlomené a dodnes považujú za zázrak, že prežil.  

Bethany Hamiltonová
Už od malička bolo jasné, že rodená Havajčanka Bethany Hamiltonová sa pre surfovanie narodila. Obľúbenému športu sa venovala profesionálne od 8 rokov a neprerušila ho ani na chvíľu, pokým ju v 13-tich nenapadol vo vlnách oceána žralok. Bethany sa plavila na surfe s ľavou rukou pod vodou a práve tú jej predátor uhryzol. Vďaka duchaprítomnosti jej otca mladá dievčina nevykrvácala a zo zranenia sa dostala. Asi mesiac po incidente sa k obľúbenej aktivite medzi vlny vrátila.  

Eric Nerhus
V roku 2007 sa odohralo jedno z najúchvatejších stretnutí človeka so žralokom. Eric Nehrus je obyčajný potápač, ktorému sa prihodila neobyčajná vec. Ocitol sa na okraji smrti, žralokovi nie len na tanieri, ale priamo v zovretí jeho čeľustí. Na pobreží Austrálie sa ho biely žralok zmocnil tak, že sa do neho zahryzol až po ramená, čiže Eric mal celú hlavu a jednu ruku vo vnútri predátora, ktorého druhou rukou mlátil zo všetkých síl, ktoré mu adrenalín vtlačil do svalov. Žralokovi to stačilo na to, aby sa vyľakal a ušiel preč. Eric ostal celý.  

Lisa Mondyová
Wakeboarding nie je za normálnych okolností extrémne nebezpečný šport. Ak sa mu však oddávate v oblasti výskytu žralokov, môže sa vám ľahko prihodiť to, čo prežila Lisa Mondyová minulý rok. Hladný žralok sa s jej bezvládnym telom pohral tak, že lekári netušili, či sa ju podarí vôbec dať dokopy. Po 26 hodinovej operácii a predchádzajúcim argumentom o tom, či jej zničenú ruku amputovať, alebo nie, sa Lisa zázračne vyliečila a po tom, ako opustila nemocnicu, začala pracovať pre organizáciu, ktorá chráni ohrozené druhy žralokov.  

Paul de Gelder
Paul bol vždy drsný chlapík. Urastená postava a sebavedomý výraz tváre budili medzi ľuďmi rešpekt. Ten má od roku 2009 aj medzi žralokmi po tom, ako ho jeden z nich napadol a uhryzol mu obe pravé končatiny. Paul boj o život pod hladinou však nevzdal a žraloka druhou rukou doslova ubil. Paul sa tak zachránil pred istou smrťou a dnes prednáša ľuďom, ktorí následkami nehôd prišli k hendikepom a podobným zraneniam, aké má on. Stal sa pre nich inšpiráciou. 
Autor: Michal

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

HISTORICKÝ ŠPECIÁL MAGAZÍN.SK

Zaujíma vás história? Tu sa jej nabažíte do sýtosti.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku
 
Ste hypochonder?
Otestovalo sa 12897 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo je na svete najspravodlivejšie rozdelené? Rozum. Každý si myslí, že ho má dosť.

 
Virtuálny barMeloun Colada Meloun Colada
  • 1/4 žltého melóna
  • 2 cl kokosového sirupu
  • 4 cl svetlého rumu
  • 6 cl ananásovej šťavy
 
Hra na dnes