FOTO: Najhľadanejšie UKRADNUTÉ predmety

8.8.2012 | Spektrum

História zločinu píše príbehy, ktoré nemusia vždy končiť spravodlivým odsúdením. Pri pohľade do minulosti zistíme, že množstvo ukradnutých cenností sa nikdy nenašlo a ich krádež sa čiernym písmom zapísala do análov tých najpodarenejších lúpeží, za ktoré by sa nehanbil Fantomas, ani parťáci z Dannyho dvanástky. Pozrite sa s nami na horúci zoznam tých najhľadanejších umeleckých diel, aké boli kedy ukradnuté.

Stratený Van Gogh
Chladný december roku 2002 si milovníci umenia navždy zapamätajú ako obdobie, kedy z povrchu zemského zmizli z múzea v Amsterdame hneď dva vzácne obrazy Vincenta Van Gogha. Neznámi páchatelia sa do budovy stráženej bezpečnostným systémom dostali cez strechu a v priebehu niekoľkých minút si odniesli diela Pláž v Scheveningene a Kostol v Nuenen v hodnote 30 miliónov dolárov. Polícia v roku 2003 obvinila páchateľov podozrivých zo spojenia s krádežou, no nikdy ich neusvedčili a obrazy sa doteraz nenašli.  

Irácke artefakty
V roku 2003 sa v Iraku sústreďovalo extrémne veľa milovníkov histórie, ktorí však za suveníry z tejto krajiny nehodlali zaplatiť. Pri rozsiahlom rabovaní historických inštitúcií zmizlo viac ako 10 000 umeleckých artefaktov, z ktorých sa do dnešného dňa takmer polovica nenašla. Najvzácnejší kus, sochu kráľa Entemena Lagashského, našli v roku 2006m zvyšok zbierky je dodnes bohvie kde.  

Navždy stratený
Vzácny obraz Stigmatizácia svätého Františka z dielne talianskeho barokového maliara Michelangela Merisi da Caravaggia ukradli z kláštora v Palerme v roku 1969. Odborníci odhadujú jeho cenu na 20 miliónov dolárov možno práve preto, že je obraz už vyše 40 rokov nezvestný a o jeho objavení už aj tí najväčší optimisti začínajú pochybovať.  

Originálne stradivárky
V októbri 1995 bola v New York City nahlásená krádež 3-miliónových stradivárok známych ako Davidoff-Morini Stradivarius, ktoré mal ešte v roku 1727 vyrobiť sám Antonio Stradivari. Kto si na husličkách hrá dnes, FBI ani len netuší. 
Krádež milénia
V pozadí ohňostrojov noci z 31. decembra 1999 na 1. januára 2000, zmizol z múzea v anglickom Oxforde vzácny obraz Paula Cezanneho, Výhľad na Auvers-sur-Oise. Jeho cena sa odhaduje na 4,5 milióna dolárov a odborníci tvrdia, že sa jedná o zásadné dielo, zachytávajúce prechod medzi rannými a neskoršími dielami maliara. Z unikátneho kúska sa však teší niekto úplne iný, ako návštevníci múzeí. 
Nevyčísliteľná suma
24. február 2006 umeleckému svetu neprial. V tento deň totiž prišiel o diela Moneta, Picassa, Matissa, aj Daliho. Z múzea v Rio de Janeiro ich ukradli neznámi páchatelia a nezanechali po sebe ani jednu stopu. Polícia je v koncoch a odborníci dokonca nedokážu umeleckú hodnotu diel ani len odhadnúť. Cena vzácnych diel tých najväčších maliarov histórie je totiž takmer nevyčísliteľná. 
Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

HISTORICKÝ ŠPECIÁL MAGAZÍN.SK

Zaujíma vás história? Tu sa jej nabažíte do sýtosti.

Zažeň nudu.

Štýlové články, ktoré pobavia aj inšpirujú.

 

 

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide chlapík po parku a vidí babku na strome. - Čo babka red bull, Red bull? - Ale hovno, pit bull.

 
Virtuálny barAlsasan Alsasan
  • 2 cl čerešňovice
  • 2 cl koňaku
  • 2 cl studenej čiernej kávy
  • 1 lyžička cukru
 
Hra na dnes