ATLAS.SK: Piatok, 28.8.2015
meniny má Augustín
   

FOTO: Najhľadanejšie UKRADNUTÉ predmety

8.8.2012 | Spektrum

História zločinu píše príbehy, ktoré nemusia vždy končiť spravodlivým odsúdením. Pri pohľade do minulosti zistíme, že množstvo ukradnutých cenností sa nikdy nenašlo a ich krádež sa čiernym písmom zapísala do análov tých najpodarenejších lúpeží, za ktoré by sa nehanbil Fantomas, ani parťáci z Dannyho dvanástky. Pozrite sa s nami na horúci zoznam tých najhľadanejších umeleckých diel, aké boli kedy ukradnuté.

Stratený Van Gogh
Chladný december roku 2002 si milovníci umenia navždy zapamätajú ako obdobie, kedy z povrchu zemského zmizli z múzea v Amsterdame hneď dva vzácne obrazy Vincenta Van Gogha. Neznámi páchatelia sa do budovy stráženej bezpečnostným systémom dostali cez strechu a v priebehu niekoľkých minút si odniesli diela Pláž v Scheveningene a Kostol v Nuenen v hodnote 30 miliónov dolárov. Polícia v roku 2003 obvinila páchateľov podozrivých zo spojenia s krádežou, no nikdy ich neusvedčili a obrazy sa doteraz nenašli.  

Irácke artefakty
V roku 2003 sa v Iraku sústreďovalo extrémne veľa milovníkov histórie, ktorí však za suveníry z tejto krajiny nehodlali zaplatiť. Pri rozsiahlom rabovaní historických inštitúcií zmizlo viac ako 10 000 umeleckých artefaktov, z ktorých sa do dnešného dňa takmer polovica nenašla. Najvzácnejší kus, sochu kráľa Entemena Lagashského, našli v roku 2006m zvyšok zbierky je dodnes bohvie kde.  

Navždy stratený
Vzácny obraz Stigmatizácia svätého Františka z dielne talianskeho barokového maliara Michelangela Merisi da Caravaggia ukradli z kláštora v Palerme v roku 1969. Odborníci odhadujú jeho cenu na 20 miliónov dolárov možno práve preto, že je obraz už vyše 40 rokov nezvestný a o jeho objavení už aj tí najväčší optimisti začínajú pochybovať.  

Originálne stradivárky
V októbri 1995 bola v New York City nahlásená krádež 3-miliónových stradivárok známych ako Davidoff-Morini Stradivarius, ktoré mal ešte v roku 1727 vyrobiť sám Antonio Stradivari. Kto si na husličkách hrá dnes, FBI ani len netuší. 
Krádež milénia
V pozadí ohňostrojov noci z 31. decembra 1999 na 1. januára 2000, zmizol z múzea v anglickom Oxforde vzácny obraz Paula Cezanneho, Výhľad na Auvers-sur-Oise. Jeho cena sa odhaduje na 4,5 milióna dolárov a odborníci tvrdia, že sa jedná o zásadné dielo, zachytávajúce prechod medzi rannými a neskoršími dielami maliara. Z unikátneho kúska sa však teší niekto úplne iný, ako návštevníci múzeí. 
Nevyčísliteľná suma
24. február 2006 umeleckému svetu neprial. V tento deň totiž prišiel o diela Moneta, Picassa, Matissa, aj Daliho. Z múzea v Rio de Janeiro ich ukradli neznámi páchatelia a nezanechali po sebe ani jednu stopu. Polícia je v koncoch a odborníci dokonca nedokážu umeleckú hodnotu diel ani len odhadnúť. Cena vzácnych diel tých najväčších maliarov histórie je totiž takmer nevyčísliteľná. 
Autor: Andrew

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

Zapojte sa do súťaže o naj letný moto príbeh a vyhrajte... Zapojte sa do prieskumu o tom, ako Slováci trávia voľný čas..

 

 
Čo všetko vieš o Slovensku?
Otestovalo sa 3846 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Dedko s babkou stoja v neby na nádhernej pláži.Všade okolo nich sú šťastní ľudia,nikto nemá žiadné starosti-skrátka sú v raji.Vtom dedko vylepí babke.Prečo si to urobil?"pýta sa babka .Keby nie tá tvoja sprostá zdravá výživa ,mohli sme tu byť už dávno!

 
Virtuálny barAlabama Slammer Alabama Slammer
  • 1,5 cl ginu Sloe
  • 3 cl Amaretta
  • 3 cl Southern Comfort
  • 1 strek citrónovej šťavy
 
Hra na dnes