ATLAS.SK: Nedeľa, 26.3.2017
meniny má Emanuel
   

FOTO: 20 prírodných krás Amazonu

27.7.2012 | Spektrum

Amazonský dažďový prales je ako rozprávková ríša, plný prekrásnych a dodnes neprebádaných zákutí. Prechádzka ním by sa však mohla rýchlo odkloniť od žánrových konvencií a skončiť hororom – tunajšia divočina je bydliskom smrteľne jedovatej fauny a flóry, takže jeden nesprávny krok vás môže stáť život.

Nechajme ale teraz na pokoji toxínmi nabité rosničky, agresívne pavúky a červy, čo požierajú ľudí zvnútra. Sústreďme sa radšej na tú rozprávkovú časť. Nasledujúce fakty sú všeobecne známe, ale keď si na ne posvietite detailnejšie a v číslach, veru prekvapia! Vedeli ste, že...

...Amazon je botanický a zoologický raj?
Biológovia odhadujú, že v húští Amazonu sa skrýva viac ako 30 miliónov hmyzích druhov! Nájdete tu tiež tretinu zo všetkých doposiaľ objavených druhov vtáctva a len jašteričiek tu pobehuje 175 rozličných typov. Spomedzi amazonských rastlín a drevín má 438 000 druhov potenciál pre využitie v priemysle a 2000 má protirakovinotvorné účinky.

...je bydliskom pre 200 000 domorodcov?
Ich počet sa, žiaľ, signifikantne stenšuje. Podľa odhadu antropológov tu pred 500 rokmi prebývalo viac než 10 miliónov členov primitívnych kmeňov, dnes z nich ostali chabé 2 percentá. No to všetko sú len hrubé číselné údaje – amazonský dažďový prales nie je práve „light“ prechádzkou pre bádateľov, takže miest, nepoznačených našou civilizáciou, je tu stále dosť. A možno nie sú celkom prázdne...

...mizne a nie málo?
Aj ľudia, čo sa o problematiku ochrany životného prostredia zaujímajú len vlažne, vedia, že Amazonský prales sa stráca. Tým to pre nich hasne. Keď si však prečítate, akým tempom mizne, azda aj pochopíte nasadenie fanatických „grínpisákov“, čo sa priväzujú o stromy, aby zabránili ich výrubu. Každú SEKUNDU neprežije masaker motorovou pílou množstvo stromov, ktoré by pokrylo plochu veľkosti jedného futbalového ihriska!

Autor: Mike

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 24086 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Blondínka dáva inej blondínke hádanku:
- Má to štyri nohy, je to chlpaté, má to chvost...
- To je pes!
- Ešte som nedopovedala! A šteká to!
- Aha, tak to neviem!

 
Virtuálny barOhrievač Srdca Ohrievač Srdca
  • 2 citróny
  • 2 pomaranče
  • 4 lyžice rumu
  • 4 lyžice medu
  • 1 l teplej vody
 
Hra na dnes