ATLAS.SK: Nedeľa, 23.4.2017
meniny má Vojtech
   

FAKTY X: Dom tisícich dverí – najstrašidelnejšie miesto Indonézie

10.3.2017 | Spektrum

Na severe ostrova Jáva sa nachádza šieste najľudnatejšie mesto Indonézie - Semarang, ktoré je už niekoľko desaťročí známe svojou majestátnou administratívnou budovou Lawang Sewu, čo v preklade znamená Dom tisícich dverí. Táto budova však nie je povestná len svojou výnimočnosťou, ale aj paranormálnymi javmi, ktoré sa odohrávajú v podzemných priestoroch.

Ak chcel totiž ešte donedávna jávsky muž preukázať svoju odvahu a mužnosť, dlhé roky bolo na to určené práve podzemie Lawang Sewu.

Môže za to japonské väzenie?
Budova Lawang Sewu sa začala stavať v roku 1904 a v roku 1907 bola dokončená holandskou železničnou spoločnosťou Nederlandsch-Indische Spoorweg Maatschappij (NIS). Až do druhej svetovej vojny to bola len administratívna budova, všetko sa však zmenilo v roku 1942, kedy strategické územia po celej Indonézii začala okupovať japonská armáda.

Vojaci Japonského cisárstva tak zabrali aj mesto Semarang, a práve podzemie budovy Lawang Sewu si vybrali ako svoje nové väzenie. Po rýchlych stavebných úpravách sa z podzemia tejto majestátnej budovy stalo najobávanejšie väzenie celej Jávy, a možno aj práve preto patrí v súčasnosti Dom tisícich dverí k najstrašidelnejšiemu miestu Indonézie.

FAKTY X: Najdesivejšie miesto Japonska, o ktorom kolujú hrozivé legendy

Počas takmer troch rokov - od roku 1942 do roku 1945, sa v tomto japonskom podzemnom väzení odohralo množstvo prípadov mučenia, popráv a brutálneho vypočúvania.

Väzni tu za mrežami žili v krutých podmienkach a väčšina z nich to aj vďaka neľudskému vypočúvaniu a mučeniu neprežila. Kto sa raz do tohto väzenia dostal, živý z neho už nevyšiel. Jedným z mučiacich prostriedkov boli nádrže naplnené vodou, kde Japonci väzňov topili, v ďalšej miestnosti im zase stínali hlavy.

Všetky ukrutnosti, ktoré sa tu počas japonskej okupácie odohrali, zanechali podľa mnohých miestnych obyvateľov na tomto mieste nezmazateľné stopy, ktoré vidieť v podobe rôznych paranormálnych javov odohrávajúcich sa v podzemí. A niekedy netreba ísť ani do Lawang Sewu, stačí sa len počas noci v blízkosti tejto budovy započúvať do rôznych podivných zvukov, ktoré sa často z podzemia ozývajú.

Paranormálne javy na dennom poriadku
Väčšina obyvateľov mesta Semarang sa bojí do podzemia Lawang Sewu čo i len vstúpiť. Pamätníci totiž dodnes nezabudli na to, ako celé väzenie po opustení japonskej armády vyzeralo, a akú hrôzu tam našli a tieto spomienky sú neustále aj v mysliach tunajších obyvateľov.

V podzemných priestoroch sa však všetko to utrpenie, ktoré sa tu odohralo, akoby vrylo do stien, a preto nečudo, že tu je možné stále stretnúť prízraky nielen mučených väzňov, ale aj žien, ktoré tu predčasne zomreli. Zjavuje sa tu napríklad duch holandského vojaka v kompletnej uniforme aj so zbraňou, ktorí tu zahynul počas japonskej okupácie. Pri miestnosti, kde Japonci väzňom stínali hlavy je dnes možné zazrieť aj prízrak bezhlavého muža.

V roku 2009 sa tu natáčala aj reality šou a televíznemu štábu sa tu podarilo zachytiť ducha holandskej ženy, ktorá tu spáchala samovraždu v čase, keď budovu obsadzovala japonská armáda. Miestni obyvatelia však majú najväčší strach z upírieho ducha, ktorému sa tu hovorí pontianak alebo kuntilanak. Ide o ducha ženy, ktorá v podzemí zomrela pri pôrode a navždy tak zostala pripútaná k tomuto miestu.

Až do roku 2009 celá budova Lawang Sewu chátrala, napriek tomu, že v roku 1992 bola vyhlásená za kultúrne dedičstvo Indonézie. Dom tisícich dverí bol dlhé desaťročia využívaný aj v jávskom spiritualizme, kedy jávski muži preukazovali svoju odvahu tým, že v podzemí trávili noci.

O nadprirodzených javov, ktoré sa tu odohrávajú, bol natočený aj dokumentárny film a v roku 2008 sa tu natáčal aj indonézsky horor - Lawang Sewu: Dendam Kuntilanak. V roku 2011 bola časť budovy zrekonštruovaná a na konci roku 2013 politici mestskej rady schválili vykonať v podzemných priestoroch exorcizmus, ktorý mal z celého Domu tisícich dverí vyhnať všetkých zlých duchov, aby sa už miestni obyvatelia ničoho nebáli a začali využívať obnovené priestory.

To sa však veľmi nepodarilo, pretože z podzemia je v nočných hodinách stále počuť zvláštne zvuky a turisti z celého sveta toto miesto navštevujú aj kvôli paranormálnym javom, s ktorými sa tu môžu pri troche „šťastia" stretnúť.

Autor: Recber


TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Video k téme
Diskusia k článku
Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 31547 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Tá moja žena je ale pekná šlapka! Keď som sa vracal zo služobnej cesty, ešte som aj telegram poslal, a aj tak som ju našiel s milencom, - sťažuje sa priateľ priateľovi. Potom sa zamyslí a dodáva: - A možno ani nie je šlapka, možno len nedošiel ten telegram.

 
Virtuálny barKapitänleutnant Kapitänleutnant
  • 3 cl brandy
  • 3 cl likéru Cointreau
 
Hra na dnes