ATLAS.SK: Sobota, 24.6.2017
meniny má Ján
   

Čítať sa dá aj uchom (súťaž)

3.11.2010 | Spektrum

Všetko to začalo, keď Thomas Alva Edison vynašiel v roku 1877 fonograf - zariadenie na nahrávanie a prehrávanie zvuku. Prvým záznamom bola detská riekanka Mary had a little lamb. Toto bola chvíľa explózie vedecko-technickej alchýmie, dôkazom pokroku, nad ktorým sa dnes len pousmejeme. Aj kniha je pre súčasného človeka úplnou samozrejmosťou. Nezamýšľame sa, ako a prečo vzniká, nájdeme na pultoch kníhkupectiev, na poličkách v knižniciach a siahame po nej každý s iným cieľom. A tak sú pre nás samozrejmé aj oči, bez ktorých by sme knihy nemohli okúsiť a vychutnať si ich.

Veľa ľudí na svete však nikdy nezažilo pocit z prečítaného. Dôvody sa rôznia, no aj pre tých, čo trpia problémami so zrakom, alebo jednoducho na klasickú literatúru „nemajú čas" existuje riešenie. Jednou z možností sú napríklad audioknihy.

Mohlo by sa na prvý pohľad zdať, že ide o luxusný výmysel posledných rokov. Opak je však pravdou. Už začiatkom tridsiatych rokov vytvorila Knižnica Kongresu vo Washingtone program Knihy pre slepých. Za prvú komerčnú audioknihu je považovaná nahrávka diela anglického básnika Dylana Thomasa. Načítal ju sám autor a v roku 1952 ju vydala newyorská firma Caedmon Records.

Audioknihy už nie sú súčasťou života iba zrakovo postihnutých, ale stále častejšie sú príjemnými spoločníkmi na cesty v aute, autobuse, vo vlaku alebo doma. Sú aj možnosťou pre deti, ktoré ešte nevedia čítať, alebo starých ľudí, ktorí čítať už nevládzu.

Tak ako tlačená literatúra, aj audioknihy sa vyvíjajú a píšu v histórii vedecko-technickej revolúcie svoj vlastný príbeh. Tak ako sa vyvíjajú technológie záznamu a prenosu zvuku, tak sa vyvíjajú aj audioknihy. Od fonografu cez gramofónové platne, magnetofónové pásky, CD, až po mp3 v notebooku, aute, či telefóne. Virtuálna audio knižnica prešla cestou od jedinej detskej riekanky až po viac ako 400 tisíc titulov dostupných v angličtine.

Chcete si vyskúšať, ako chutí kniha do ucha alebo dávate prednosť klasike? Potom sa zapojte do našej súťaže a môžete vyhrať jeden z titulov slovenského vydavateľstva Kniha do ucha alebo niektorú z kníh od našej redakcie! Súťažné otázky hľadajte na tomto mieste...

Red

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku
Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18011 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Viete aký je rozdiel medzi ženskou a slivovicou?
- Žiadny. Čím staršia, tým väčšia opica.

 
Virtuálny barCampari Flip Campari Flip
  • 4 cl campari
  • 1 cl ginu
  • 4 cl pomarančovej šťavy
  • 1 žĺtok
 
Hra na dnes