ATLAS.SK: Nedeľa, 28.5.2017
meniny má Viliam
   

Takto čínske firmy trestajú zamestnancov. Inšpirujeme sa u nás?

23.1.2017 | Biznis

Rast čínskej ekonomiky nie je postavený len na obsypávaní sveta šmejdovým tovarom. Za všetkým vecami Made in China stoja ľudia, ktorých pracovnú morálku strážia prísne tresty. Plnenie plánu je pod červenou vlajkou je posvätné a kto sa prehreší, postih ho neminie. Pri ich charaktere si však dvakrát premyslíte, či podleziete stanovené očakávania.

Motivujúce praktiky

V Číne nemajú firmy mnoho financií na pozitívnu motiváciu pracovníkov. To by museli zdvihnúť ceny za tovary aj služby a navyše odstrašujúce príklady zdá sa fungujú lepšie ako motivačné reči. Žiadne školenia, či semináre. Tu sa presadzuje strach z neúspechu. Napriek tomu, že je v Číne oficiálne zakázané zosmiešňovanie pracovníkov, kontrola je príliš benevolentná a firmy si preberajú jednotlivé tresty ako inšpiráciu k vylepšovaniu výkonu zamestnancov.

Pojedanie červov
Zábava pre všetkých, ktorým sa podarilo dodržať mesačné limity. Horšie je to s tými, čo ostali pozadu. Ide o veľmi zaujímavú podnikovú kultúru, ale za každého klienta pod plán je potrebné vypiť štyroch červov. Jedna tehotná zamestnankyňa nedokázala splniť kvóty v takom objeme, že musela do seba dostať 32 červov a našli sa aj takí, čo nestíhali piť a červy jedli rovno paličkami. Nechutné hnusné, ale údajne aspoň výživné.

Plazenie
Predstavuje obľúbenú techniku na potrestanie firemných lenivcov. Keď uvidíte v uliciach Číny plaziť sa po zemi neboráka, radšej si od neho niečo kúpte. Pravdepodobne nie je opitý ani sfetovaný, jednoducho nedokázal dosť pre firmu zarobiť. Nebýva však zriedkavým javom, že ostatní spolupracovníci sa k previnilcovi zo solidarity pridajú.

FOTO: Čína je ľudnatejšia, než by ste čakali

Nejde však vždy len o príkaz „zhora". Majiteľ pekárne v prefektúre Yanbian zarobil o 20-tisíc dolárov menej ako bol plán a preto sa vydal štvornožky medzi svojimi dvoma prevádzkami. Nebol schopný zamestnancom vyplatiť odmeny, no tí sa k nemu lojálne pridali a rozhodli sa pomôcť mu v budúcnosti zvýšiť obraty.

Vyplieskať po zadku
Odmeniť úspešných v Číne nie je príliš v obľube, skôr ukázať, čo sa vám stane, ak nebudete pracovať dostatočne. V Shanxi Changzhi Zhangze Agricultural and Commercial Bank sa s vami nehrajú. Na pódium postavili na konci roka najmenej produktívnych pracovníkov a poriadne ich vyprášili pred všetkými po zadku.

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

ŠTÝL

Štýlové články, vďaka ktorým vám žiadna neodolá.

 

SPEKTRUM:

Zaujímavosti z domova i zo sveta, od ktorých neodtrhnete zrak.

 

Diskusia k článku

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

– Príde chlap na úrad a úradníčka sa ho pýta:
- Ako sa voláte?
- Jajajaján Nnnonononovvávávák.
- Aha, vy ste koktavý...
- Ale čoby, koktavý bol môj otec a matrikár bol debil.

 
Virtuálny barCoffee Becher Coffee Becher
  • 4 cl Becherovky
  • 1,5 cl kávového likéru
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • Ľad
 
Hra na dnes