ATLAS.SK: Utorok, 6.10.2015
meniny má Natália
   

FOTO: ŠKANDALÓZNE filmové plagáty

12.9.2012 | Biznis

Nehanebné, poburujúce, na hranici dobrých mravov a slušnosti. Ale hlavne – jednoznačne neprehliadnuteľné. Také sú filmové plagáty, aké vám predstavíme v kompilácii nižšie.

Pri zmienke o dobrom filme sa človeku zvyčajne vynorí v pamäti jeho obľúbená scéna či aspoň hereckí predstavitelia. No niekedy je viac plagát, čo zarezonuje. Obzlvášť vtedy, ak je jeho motív natoľko výrazný, že „zľudovie“. Z našich zemepisných šírok si stačí spomenúť na minimalistické, a predsa brilantné podanie témy Pelíškov – kávová plastová „lyžička z NDR“ stačila na to, aby sa plagát stal nezabudnuteľným. Keby sme sa pozreli za hranice, ktorý divák by nepoznal rozďavenú papuľku žraloka na plagáte k hororu Čeľuste alebo maniakálny pohľad Jacka Nicholsona s hlavou, zastoknutou vo dverách, na plagáte Osvietenia? A aby sme nenápadne prešli k pikantnejším plagátom, nenájde sa azda človek, čo by si pri názve Americká krása nepredstavil sexi nahé bruško s červenou ružičkou, priloženou k pupku...

Trochu histórie
Prvé filmové plagáty bývali distribuované zarovno s prvými filmami, teda už v deväťdesiatych rokoch devätnásteho storočia. Do päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia bol hlavný prúd filmových plagátov zameraný komerčným smerom, aký nastoľovali veľké štúdiá – dominovali mu hviezdy a exotické exteriéry, to všetko vo výrazných farbách. Dôraz sa kládol na realistickosť, experimentovanie s kompozíciou či motívmi bolo v tých časoch skôr raritným výstrelkom, čo sa, aspoň v mainstreamovej produkcii, nezmenilo ani dnes. O to pútavejšie je potom sledovať majstrovstvo grafikov, čo dokážu informačnú funkciu plagátu zaobaliť do umeleckého šatu.

Erotika inak
Aj výjavy, aké by prudérnejšie nátury označili za pornografické, možno servírovať na filmovom plagáte zaujímavo, vkusne a neprvoplánovo. Príkladom sú filmy ako Showgirls, kde je ženské telo okresané na jedinú líniu - nohu a náznak pŕs, či Sekretárka, kedy je submisívnosť hlavnej predstaviteľky vyjadrená jej hlbokým úklonom, pri ktorom natrčí divákovi zadok. Klasikou zo zlatého fondu je dnes už aj Absolvent a túžobný pohľad Dustina Hoffmana na obnaženú  nôžku pani Robinsonovej.

Sami sa však presvedčíte pri listovaní galériou, že rafinovaných stvárnení ako vyššie spomenuté, je akosi pomenej. Prevládajú lascívne pohľady, čipkované nohavičky a jasné sexuálne posolstvo.

Našli ste si medzi plagátikmi svojho favorita, či – presnejšie povedané – favoRITKU?

Autor: Mike

TIPY NAŠEJ REDAKCIE

Zapojte sa do súťaže o naj letný moto príbeh a vyhrajte... Zapojte sa do prieskumu o tom, ako Slováci trávia voľný čas..

 

 
Poznáte sexuálne úchylky?
Otestovalo sa 22959 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čím bol váš otec? Tuberákom. Nie, nie, ja myslím, čo robil? No, kašľal. Ale veď z toho predsa nemohol vyžiť! Však aj zomrel.

 
Virtuálny barBikiny Bikiny
  • 3 cl svetlého rumu
  • 6 cl vodky
  • 1,5 cl mlieka
  • lyžička cukru
  • citrónová šťava
  • citrónová kôra
 
Hra na dnes